Vinohradnícka oblasť

Vinárstva a pivnice, ktoré sa zúčastnia podujatia Jarné otvorenie pivníc sa nachádzajú v Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti, väčšinou v Hurbanovskom, Strekovskom a Štúrovskom vinohradníckom rajóne.

Táto unikátna vinohradnícka oblasť je najteplejšou slovenskou vinohradníckou oblasťou so suchým podnebím a miernymi zimami. Jej jedinečnosť spočíva v hojnosti tepla a s 2000 až 2200 hodinami slnečného svitu za rok a je predurčená na pestovanie hrozna s vysokou cukornatosťou.

Vinohrady sa zväčša rozprestierajú na miernych svahoch, ktoré sú orientované na juh, juhovýchod alebo juhozápad so sklonom až do 16°. Pôdy sú väčšinou hlinité až hlinito-piesčité.

Prírodné podmienky tejto oblasti umožňujú dopestovať úrodu viniča vhodnú na výrobu akostných vín s prívlastkom ako je neskorý zber, výber z hrozna, bobuľové a hrozienkové výbery. Vína z tejto oblasti sú nádherné, plne extraktívne, s dostatočným obsahom kyselín.

V sortimente bielych muštových odrôd prevládajú tradičné odrody ako Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Irsai Oliver, Rulandské biele, Rulandské šedé, Veltlínske zelené ale aj Müller thurgau, Chardonay a Sauvignon blanc. Z modrých muštových odrôd je to Alibernet, Rulandské modré, Cabernet sauvignon, Svätovavrinecké, Zweigeltrebe a Frankovka modrá.

V poslednej dobe je v regióne veľmi rozšírené pestovanie slovenských novošľachtencov a to hlavne  Devín a Dunaj ale aj Breslava, Hetera, Nitra, Váh či Hron. Tieto nové odrody sú atrakciou vyhľadávanou nielen slovenskými ale aj zahraničnými milovníkmi vína.